iPhone Titreşim Çalışmıyor? Nasıl Düzeltilir?

iPhone titreşim çalışmıyor sorunu günümüzde birçok iPhone kullanıcısının yaşadığı problemlerden biridir. Eğer iPhone telefonlarını kullanıyorsanız bu sorunun kısa sürede çözümlenebilmesi için mutlaka belirli yöntemleri kullanmanız gerekir. Titreşim hem Android hem de iPhone telefonlarda en çok kullanılan telefon özelliklerinden biridir. Kişiler telefonu daha iyi duyabilmek için titreşim modunu açık bırakmak durumundadır. Bununla birlikte bazı kişiler yüksek ses duymak istemediği için sadece titreşim modunu da açık bırakabilirler.

iPhone titresim calismiyor
iPhone titreşim çalışmıyor

Ancak iPhone kullanıcıları için titreşim modu bazen çalışmayabilir. Bu sorun belirli iPhone telefonlarında sık sık görülebilen önemli problemlerden biridir. Böyle durumlarda dikkat etmeniz gereken birtakım önemli unsurlar bulunur. iPhone kullanıcısıysanız telefonunuza titreşim kullanmak istiyorsanız telefonunuzun ayarlar bölümünden zil seslerine girebilir ve buradan titreşiminizi aktif hale getirebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaptığınızda iPhone titreşim çalışmıyor problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu durumun nedenlerini detaylı olarak incelemeli ve sonrasında ne tür bir çözüm yoluna gitmeniz gerektiğini araştırmalısınız. Eğer iPhone titreşim çalışmıyor problemini yaşıyorsanız bu konuda yapabileceğiniz birtakım etkili yöntemler bulunur. Ancak sorunu yine de çözemezseniz telefonunuzun teknik bir sorunu olduğunu düşünebilirsiniz. Böyle durumlarda da mutlaka profesyonel bir destek almalısınız.

iPhone Titreşim Çalışmıyor Nedenleri?

iPhone titreşim çalışmıyor problemi yaşıyorsanız bu durumun birçok farklı nedeni olabilir. Sorunu çözebilmek için de ilk olarak nedenlere yönelmek gerekiyor. Çünkü birden farklı neden demek birden farklı çözüm gereksinimi demektir. iPhone telefonlarınızda eğer titreşimi çalıştıramıyorsanız kaynaklanabileceği nedenler arasında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • Cihazın yazılımından kaynaklı sorunlar
 • Teknik problemler
 • Kırık titreşim motor sorunu
 • Ayarları yanlış kullanma gibi durumlar

Cihazlarınızın titreşiminin çalışmamasında önemli problemlerden biri olabilir. Böyle durumlarda ilk olarak kendiniz basit uygulamaları deneyerek titreşimin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer titreşimi çalıştırmayı başaramazsanız ve donanımdan kaynaklı bir sorun var ise bu sorunun çözülebilmesi için teknik servis hizmeti almanız gerekiyor. Günümüzde birçok kişi bu problem nedeniyle teknik servislerden yardım alabilmektedir. Titreşimi açabilmek için olarak ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Ayarlar kısmından da sesler bölümüne giriş yapabilirsiniz.

İlgili İçerikler  ASUS 500 Hz Monitör Tanıtımı Yaptı

Sesler kısmında karşınıza zil ve titreşim olmak üzere iki farklı alternatif gelir. Bu alternatiflerden biri olan titreşimi seçerseniz telefon sessiz modda olmadığında titreşerek çalışır. Ancak sessiz titreşimi seçerseniz sessiz modda olsa da titreşir. Bu tamamen sizin tercihlerinize bağlı olan bir durumdur. Ancak bazı durumlarda her ikisinde de titreşim çalışmayabilir.

iPhone Titreşim Çalışmıyor Sorun Çözümü

Eğer iPhone titreşim çalışmıyor problemi yaşıyorsanız bu sorunun belirli nedenleri olduğundan bahsedilmişti. Bu sorunun giderilebilmesi için ilk olarak ayarları sıfırlamayı seçebilirsiniz. Ayarları sıfırlamak cihazlarınızın tüm ayarlarının yeniden düzenlenmesi anlamına gelir. Bu işlem varsayılanlara dönmek olarak da tabir edilebilir. Cihazın ayarlarını sıfırlamak için şu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz:

 • İlk olarak ayarları sıfırlayın.
 • Daha sonra Genel menüsüne tıklayın.
 • Buradan düğmeyi sona kadar kaydırın ve sıfırla kısmına dokunun
 • Tüm ayarları sıfırlamayı seçin.
 • Devam etmek için onay verin.

Sıfırlama sonrasında telefonun titreşip titreşmediğini yeniden kontrol edin. Eğer titreşim sorunu çözülmüş ise cihazın yeniden yükleme işlemlerini gerçekleştirin. Bu yöntemlerden bir fayda görmediyseniz cihazı toptan geri yüklemeniz gerekiyor.

iPhone Toptan Geri Yükleme İşlemi

iPhone titreşim çalışmıyor problemi yaşandığında kişiler genelde sistemi sıfırlama yoluna gider. Ancak sıfırlama işleminden istenilen başarıyı elde edemezseniz cihazı yeniden toptan yükleme yapabilirsiniz. Bu şekilde sorunu daha iyi bir şekilde de çözebilirsiniz.  Bu işlem için de şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • iTunes ya da iCloud kullanarak yedekleme yapın.
 • Daha sonra cihazı bilgisayarınıza bağlayın.
 • ıTunes uygulamasını açın.
 • Özet sayfasına giriş yapın.
 • Buradan geri yükle düğmesini tıklayın.
 • Daha sonra ekranda karşınıza gelen talimatları izleyin.

Bu süreden sonra tüm işlemleri tamamlayın ve titreşimi yeniden kontrol edin. İşlemler sonrasında iPhone titreşim hala çalışmıyor ise bu süreçte profesyonel bir destek almanız gerekir. Çünkü bu sorun bazen donanımdan kaynaklı bir durum olabilmektedir. Eğer donanım kaynaklı bir titreşim problemi yaşanıyor ise bu sorunu profesyonellerin çözmesi gerekir. Profesyonellerden yardım alabilmek için de ilk olarak Apple Servislerine gitmeniz büyük bir önem taşır. Ancak ilk olarak kendiniz ayarlardan ses kısmına girerek titreşimin çalışmadığından emin olmalısınız.

İlgili İçerikler  Spotify kullanıcı adı değiştirme 3 adımda nasıl yapılır? 

Bu yazımız hakkında ne düşünüyorsunuz? İphone Açılmıyor Elmada Kalıyor

Yorum yapın