Microsoft Windows Gezgini reklamlarını test ettiğini açıkladı

Windows 11 sınayıcıları düzenli olarak Microsoft’un henüz kimseye göstermeye hazır olmadığı yeni Windows 11 özelliklerini buluyor. Microsoft Windows Gezgini bazen bu, Dosya Gezgini için yeni bir Görev Yöneticisi veya sekme kazmak anlamına gelir. Ve bazen, kendi yerel olarak depolanan dosyalarınıza göz atarken diğer Microsoft ürünleri için reklam bulmak anlamına gelir.

Microsoft Windows Gezgini reklamlarını yanlışlıkla test ettiğini duyurdu

Microsoft MVP Florian Beaubois, Belgeler klasörünü bir Windows 11 yapısında görüntülerken Microsoft Editor’ı tanıtan bir reklam gördüğünde ikincisinin bir örneğini buldu. Microsoft Kıdemli Program Yöneticisi Brandon LeBlanc, The Verge’e yaptığı açıklamada, banner reklamın orijinal olduğunu kabul etti, ancak “deneysel” olduğunu ve “harici olarak yayımlanmasının amaçlandığını ve kapatıldığını” söyledi.

The Verge’ün belirttiği gibi, “kimsenin bunu görmesini istemedik”, Windows Gezgini’nde asla reklam yayınlamama sözü değildir ve Microsoft’un Edge tarayıcısı etrafındaki davranışı, Microsoft hesap gereksinimleri ve OneDrive ve Microsoft 365’i denemeniz istemleri, şirketin kendi ürün ve hizmetlerinin bu tür agresif dahili tanıtımıyla ilgili bir sorunu olmadığını göstermektedir. Büyük bir şirketin ürünlerini kullanmanın getirdiği talihsiz bir gerçekliktir: iPhone’unuzda Apple TV+ için tanıtım bildirimleri, Gmail kullanırken Chrome’a geçme önerileriniz veya Amazon’da her 6 DOLARLık kablo satın almaya çalıştığınızda Alexa tabanlı ürünler için öne çıkan reklamlar alırsınız.

Microsoft Windows Gezgini reklamlarını test ettiğini açıkladı
Microsoft Windows Gezgini reklamlarını test ettiğini açıkladı

Özellikle Belgeler klasörümde Microsoft Düzenleyicisi istemlerini veya Videolar klasörümde Clipchamp’ı denememi öneren bir başlık görmek istemiyorum (ikincisi gerçekleşmedi), sadece aklıma gelen olası bir örnek). Ancak aklımda, Explorer’da birlikte çalıştığım gerçek dosyalara veya dosya türlerine dayalı bu tür genel sistem klasörü tabanlı öneriler ve banner’lar arasında bir çizgi var.

“Belgeler klasörünüzdesiniz; belgelerle ilgili başka şeyler önermeme izin verin” can sıkıcı, ancak özellikle istilacı hissettirmiyor. Microsoft’un size daha iyi reklam verebilmesi için yerel olarak depolanan dosyalarınız hakkında bilgi topladığı ve kullandığına dair herhangi bir öneri bu çizgiyi aşabilir.

İlgili İçerikler  HEC Kodu Nedir (Heksadesimal)
Yorum yapın