PHP Kodlarken Bilinmesi Gerekenler Neler?

PHP kodlarken bilinmesi gerekenler konusunda sizlere detaylı bilgiler vermek istiyoruz. Umarız bu konu sizlere faydalı bir içerik olur.

Bir kullanıcının PHP kodlaması yaparken dikkat etmesi gerektiği pek çok şey bulunur. Yazılım geliştiricilerinin hayal dünyasını genişleten kodlama, her ne kadar eğlenceli olsa da bunun güvenlik ve bug çözme kısmıyla da ilgilenmek gerekiyor. Bu kısım, geliştiriciler için bazen eğlenceli olmayabilir. Çünkü ortaya çıkan hatalar adeta yazılımcıları çıldırtacak cinsten dahi olabiliyor. Bir PHP yazılımı geliştirirken dikkat edilmesi gereken birçok şey bulunuyor.

PHP Kodlarken Bilinmesi Gerekenler

PHP geliştirme işlemi sırasında kullanıcıların önem göstermesi gerektiği durumlardan birisi altyapı oluşturmak olarak açıklanabilir. Altyapı, bir sitenin daha hızlı gelişmesini sağlayan bir durum. Örnek vermek gerekirse fonksiyonların bulunduğu bir dosya oluşturup sık kullanılan kodlar için buraya fonksiyonlar eklenebilir. Bu fonksiyonlar sayfada çağrılır ve bu şekilde kullanılabilir. Bunun yanı sıra sınıf sisteminden de faydalanılabilir. Bu sistemin sunduğu avantajlardan birisi fonksiyon ile onlarca satır kodu tek satırda yazmak olarak belirtilebilir.

PHP Kodlarken Bilinmesi Gerekenler

PHP kodlarken bilinmesi gerekenler ile ilgili kullanıcıların bilmesi gerektiği bir diğer şey önbellek sistemi olarak açıklanabilir. Önbellek sistemi sayesinde sayfa performansı önemli ölçüde artış yaşıyor. Hız konusunda büyük bir artış yaşamak adına önbelleğin önemi büyük. Özellikle veritabanı sisteminde yararlananların cache yöntemini kullanması gerekiyor. Örneğin bir konu veritabanından çekiliyor. İlk kez çekildiğinde önbellek oluşturulur. İkinci kez sayfa yüklendiğinde önbellekteki yazı çekilir ve konu daha hızlı yüklenir. Bununla birlikte konu güncellemesinde önbellek temizlenir. Bu bağlantıda önbellek için gerekli kodlar yer alıyor.

PHP kodlamanın en önemli yanı eğlenceli olması ve kullanıcının hayal gücünü geliştirmesi. Kod yazan bir geliştirici güvenliğe büyük önem göstermeli. Tırnak işareti, yazı paylaşırken JS kodu entegre etmek ve SQL açıkları gibi pek çok güvenlik açığı oluşabilir. Bu açıkları kapatmanın yolu güvenli bir şekilde kod yazmak. Bunun için güvenlik açıklarını bilmeli ve sitenizi test etmelisiniz. Bu şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz. Testler uyguladığınız sürece açıklara karşı daha korumalı olabilirsiniz.

İlgili İçerikler  İphone Engellenen Numaradan Gelen Aramayı Görme
Yorum yapın