Ryzen 7000 Serisi Modeller Duyuruldu

AMD’nin Ryzen 7000 serisi işlemci modelleri Computex 2022 etkinliği ile birlikte tanıtıldı. Yeni nesil işlemciler pek çok yenilik ile öne çıkıyor.

Intel ve AMD, birbirine rakip iki işlemci firması. Rekabet ortamında ellerinden geleni yapan iki şirket, mümkün oldukça birbirlerinden daha iyi işlemci üretmeye ve bu konuda geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Yakın zamanda düzenlenen Computex 2022 etkinliği ile beraber AMD hayranları yeni nesil işlemcilerle buluşmuş oldu. Firma, bu işlemciler hakkında birçok detaydan söz etti.

AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler

AMD’nin yeni serisi işlemci modelleri hakkında öne çıkan detaylardan birisi işlemcilerin DDR5 desteğine sahip olması. DDR4 desteğine sahip olmayacağı belirtilen yeni nesil modellerin DDR5 ile birlikte 6.400 MHz frekans hızlarına ulaşabileceği de ifade edilen bir diğer bilgi olmakta. Bunun yanı sıra bir diğer konu işlemcilerin PCIe 5.0 port desteğini bünyesinde barındırıyor olması oldu. PCIe 5.0 ile birlikte ekran kartı ve depolama birimlerinin hızlarında ciddi bir artış yaşanıyor olacak.

Ryzen 7000

Kullanıcılar için harika olanaklar vaat eden yeni nesil modellerin öne çıkan bir diğer özelliği GPU’lara sahip olması oldu. AMD RDNA 2 teknolojisiyle birlikte kullanıcıların karşısına çıkacak olan yeni işlemciler,  aynı zamanda 6 nm transistörlere sahip oluyor. İşlemcinin içerisinde bulunan GPU’nun 4 ekrana kadar destek sağlayacağı da belirtilen bir diğer detay oluyor. Bunun yanı sıra firmanın AM5 anakart yapısına geçtiğini ifade edelim. 1.718 pine sahip olacak yeni nesil işlemcilerin pinleri artık anakartta bulunacak. Yani işlemciler, pinlerden ayrılmış durumda.

AMD’nin Computex 2022 etkinliği ile birlikte yaptığı bir diğer açıklamada tek çekirdek performansının yaklaşık %15 arttığı ifade ediliyor. Max boost frekansının ise en az 5 GHz olacağı duyurulan etkinlikte firma, AM5 platformda AM4 soğutucuların destekleneceğini de müşterilerine duyurmuş oldu. Ryzen 7000 serisi işlemciler ile beraber öne çıkan diğer yenilikler arasında Wi-Fi 6E teknolojisi desteği, 14 adede kadar USB Type-C çalıştırma ve 24 adede kadar PCIe 5.0 portunu aktif kullanma yer alıyor.

İlgili İçerikler  Apple dolandırıcılık iddiasıyla 10 milyon dolar kaybetti
Yorum yapın