Uygulama Yan Yana Yapılandırması Doğru Olmadığından Başlatılamadı

Uygulama Yan Yana Yapılandırması Doğru Olmadığından Başlatılamadı – Windows 10 kullanıcıları, son zamanlarda garip bir hatayla karşı karşıya kalmaktadır. Uygulama yan yana yapılandırması doğru olmadığından başlatılamadı şeklinde ortaya çıkan bu sorun pek çok kişinin sinirini bozmaktadır.

Uygulamaları açarken, yüklerken veya kaldırırken ortaya çıkan bu sorun birçok kullanıcıyı etkilemekte ve sorunun çözümü merak edilmektedir. Ancak can sıkıcı bu sorun her ne kadar ciddi bir sorun gibi gözükse de birkaç basit yöntemle kolaylıkla çözülebilmektedir.

Uygulama Yan Yana Yapılandırması Doğru Olmadığından Başlatılamadı

Yan Yana Yapılandırması Doğru Olmadığından Başlatılamadı Nedir?

Lol uygulama yan yana yapılandırması doğru olmadığından başlatılamadı hatası, başka pek çok uygulamada da görülebilmekte ve pek çok kişi bu hatanın ne olduğunu ve ne anlama geldiğini merak etmektedir.

Windows 10 kullanıcılarının sıkça yaşadığı bu sorun, genellikle bir uygulamanın gerekli paylaşılan kitaplıkları veya çalışma zamanı bileşenlerini bulup yükleyememesinden dolayı ortaya çıkmakta ve bir hata mesajı olarak gözükmektedir.

Windows’ta aynı kitaplığın birden çok sürümünün aynı sistemde yan yana bulunmasına izin veren yan yana yapılandırma özelliği nedeniyle görülen bu hata mesajı, uygulamanın eksik veya uyumsuz bir bileşen veya kitaplığı yüklemeye çalışması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Uygulama Yan Yana Yapılandırması Doğru Olmadığından Başlatılamadı Nasıl Çözülür?

Uygulama yan yana yapılandırması doğru olmadığından başlatılamadı sorununu yaşayan pek çok Windows kullanıcısı bu sorunun çözümünü aramaktadır. Özellikle bu sorunu ortadan kaldırmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.

 • Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e giderek bilgisayarınızın en son güncellemelere sahip olup olmadığını kontrol edin. Güncellemeleri yükleyerek sistem dosyalarını güncelleyebilirsiniz.
 • Hatanın belirli bir uygulamadan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bu uygulamayı kaldırın veya güncelleyin. Ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hatayı kontrol edin.
 • Uygulama uyumluluk modunu kullanarak sorun yaşadığınız uygulamayı çalıştırmayı deneyin. Uygulama kısayoluna sağ tıklayın, “Özellikler”e gidin, “Uyumluluk” sekmesine geçin ve uyumluluk modunu etkinleştirin.
 • Bazı uygulamalar, Microsoft Visual C++ bileşenlerine ihtiyaç duyar. Microsoft’un resmi web sitesinden en son Visual C++ yeniden dağıtılabilir paketini indirip yükleyin.
 • Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin. “Windows Mağaza Uygulamalarını ve Diğer Güncellemeleri Al” seçeneğini kontrol edin ve ardından “Mağaza’dan gelen diğer güncellemeleri al” seçeneğini seçin.
İlgili İçerikler  Android'den İos'a Aktarma Uygulaması

Ancak yan yana yapılandırması doğru olmadığından başlatılamadı sorununun çözümü için Sistem Dosyası Denetleyicisi en etkili yöntemdir.

Uygulama Yan Yana Yapılandırması Doğru Olmadığından Başlatılamadı
Uygulama Yan Yana Yapılandırması Doğru Olmadığından Başlatılamadı

Uygulama Yan Yana Yapılandırması Doğru Olmadığından Başlatılamadı Çözümü

Windows 10 bilgisayarlarda varsayılan olarak bulunan bir araç olan Sistem Dosyası Denetleyicisi, bozuk sistem dosyalarının en hızlı ve otomatik şekilde düzeltilmesini sağlamaktadır. Kesin çözüm olan Sistem Dosyası Denetleyicisi ile bu sorunu çözmek için takip edilmesi gereken adımlar şöyledir.

 • İlk olarak Windows + R tuşlarına basarak “Çalıştır” programını açın.
 • İlgili alana “cmd” yazın ve ardından Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basarak “Komut İstemi’ni başlatın.
 • Komut İstemi’nin iznini “Evet” butonuna  tıklayarak onaylayın.
 • Komut İstemi içerisine sfc /scannow komutunu yazın ve “Enter” tuşuna tıklayın.
 • Araç bilgisayarı taramaya ve bozuk dosyaları onarmaya başlayacaktır.
 • Onarma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlattın.

Bilgisayarınız açıldığında sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz. Sistem Dosyası Denetleyicisi yönteminin işe yaramaması halinde Windows 10’u tamamen sıfırlama yöntemi ile bu sorundan kurtulabilmek mümkün olmaktadır. Windows 10’u sıfırlamak için sırasıyla şu adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 • İlk olarak bilgisayarınızdan “Ayarlar” bölümüne gidin.
 • “Ayarlar” sayfasında yer alan “Güncelleme ve Güvenlik” sekmesine tıklayın.
 • Ardından bu sayfada yer alan “Kurtarma” menüsüne gidin.
 • Açılan sayfada yer alan “Bilgisayarı Sıfırla” ibaresine tıklayın.
 • Kişisel dosyalarınızı tutmak isteyip istemediğiniz sorulmaktadır.
 • Eğer önemli belgeniz yoksa bu soruya onay vererek bilgisayarınızı tamamen sıfırlayabilirsiniz.
Yorum yapın