Android 13 Yenilikleri

Android 13 yenilikleri ile birlikte duyuruldu. Yeni işletim sisteminin pek çok özelliği öne çıkıyor. Peki neler tanıtıldı?

Google’ın geliştirmiş olduğu Android işletim sistemi, her yıl yeni bir sürüm ile insanların karşısına çıkıyor. Bu yıl etkinlikte duyurulan Android 13 ile beraber Android kullanıcılarını yenilikler bekliyor. Bu sürümde hem güvenlik hem performans konusunda yapılan pek çok yenilik, kullanıcılara fayda sağlıyor olacak.

Android 13 Yenilikleri Duyuruldu

Android 13 ile birlikte oyun performansında ciddi bir artış yaşanacağı belirtiliyor. Bunun için Windows’taki gibi oyun modu benzeri bir özellik ile kullanıcıların karşısına çıkacak olan işletim sistemi, oyuna girildiğinde ve bu mod aktif olduğunda arka planda aktif çalışan işlemleri otomatik olarak kapatacak. Bu sayede CPU ve RAM tüketimi daha düşük olacağı için oyun rahatlıkla harcama yapabilecek.

Android 13 Yenilikleri

Android 13 yenilikleri arasında güncelleme optimizasyonu da yer alıyor. Telefon yazılımını güncelleme işlemi, önemli olabiliyor. Yeni özellikler ve daha güvenli bir cihaz için bu güncellemelerin yapılması gerekebilir fakat bazen bu işlemin uzun sürmesi sebebiyle kullanıcılar güncelleme yapmak istemeyebilir. Android 13 ile beraber güncelleme süresi 2 dakikadan 30 saniyeye kadar düşüyor. Bu da hızlı bir güncelleme anlamına geliyor.

Android 13 işletim sisteminin dikkat çeken özelliklerinden birisi APK uygulama kısıtlaması olarak açıklanabilir. Yeni işletim sistemi sürümü ile beraber Google, APK uygulamaların yüklemesini kısıtlarken Play Store dışında güvenilir mağazalarda APK yükleme imkanını sunmaya devam edecek. APK yüklemek tamamen kısıtlanmayacak. Kullanıcılar, ayarlar üzerinden bu güvenliği devre dışı bırakabilecek.

İşletim sisteminin dikkat çeken yeniliklerinden birisi izin sisteminin yenilenmesi ile ilgili oldu. İzin sistemi artık eskisinden daha detaylı olacak. Örnek vermek gerekirse bir uygulama bildirim göndermek istiyor ise uygulamaya izin verilmesi gerekecek. Bunun yanı sıra medya erişimi konusunda da önemli değişiklikler yapıldı. Örnek olarak artık medya erişimi verirken tüm medya içeriklerine değil belirli medya içeriklerine erişim sağlanabilecek. Ses, video veya fotoğraf gibi seçimler sayesinde uygulamanın her içeriğe erişmesi engellenebilecek.

İlgili İçerikler  Oppo A16e akıllı telefonunu tanıttı! Büyük pil desteği ile geliyor
Yorum yapın