Gereksiz Windows Hizmetlerini Kapatma

Gereksiz Windows hizmetlerini kapatma konusunda pek çok Windows kullanıcısı bilgi almak isteyebilir. Bu konuda sizlere bilgi sunmak istiyoruz.

Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sisteminde arka planda gereksiz sayılabilecek çeşitli hizmetler bulunuyor. Bu hizmetleri kapatmak sistem performansını önemli ölçüde arttırabilir. Genel olarak bu hizmetlerin performansı etkilemediğini belirtebiliriz fakat aralıklarla çalıştığında düşük donanımlara sahip olan sistemlerde yavaşlama meydana gelebilir.

Gereksiz Windows Hizmetlerini Kapatma İşlemi

Bu hizmetler arasında Windows Search hizmeti yer alıyor. Eğer arama hizmetini kullanmıyor iseniz bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz. Hizmetin amacı, dizin oluşturarak bir dosyayı hızlı bir şekilde bulmayı sağlamak. Hizmet kapatıldığında da arama işlemi yapılır fakat daha yavaş olur. Eğer gereksiz buluyor iseniz kapatabilirsiniz. Bir diğer hizmet olarak Windows Update ve Windows Update Medic hizmetinden söz edebiliriz. Bu hizmetlerin amacı güncellemeyi gerçekleştirmek ve bir sorun olduğunda güncelleme hizmetini düzeltmek. Eğer güncelleme yapmak istemiyor iseniz bu hizmetleri kapatabilirsiniz. Eğer kapanmıyor ise üçüncü parti uygulama veya farklı yöntemler gerekebilir fakat bu konunun risklerini bilmek gerekiyor.

Gereksiz Windows Hizmetlerini Kapatma

Gereksiz Windows hizmetlerini kapatma konusunda daha pek çok hizmet devre dışı bırakılabilir. Bunlardan birisi Windows Yedekleme hizmeti olarak açıklanabilir. Eğer yedekleme ve geri yükleme yapmıyor iseniz bu hizmeti kapatabilirsiniz. Bir diğer hizmet olan Windows Resim Alma hizmeti ise tarayıcı ve kameralar için kullanılan bir hizmet. Bu hizmetten yararlanmayan kullanıcılar servisi devre dışı bırakabilir. Bunun yanı sıra Yazdırma Biriktiricisi de yazıcı olanlar için önemli bir hizmet. Yazıcı kullanmayanlar hizmeti kapatabilir.

Bir diğer servis olarak SysMain yani Hızlı Getirme hizmetinden bahsedebiliriz. Zaman içerisinde performansı koruduğunu açıklayan bu hizmet aynı zamanda performansı zorlayabiliyor. Yüksek donanımlı sistemlerde etkisi olmayan bu işlem, düşük donanıma sahip sistemlerde yavaşlamaya neden olabiliyor. Bunun yanı sıra telemetri hizmetinin de kapatılması sizler için faydalı olabilir. Telemetri ile birlikte Microsoft, Windows kullanıcısının bazı verilerini toplayarak sunucuya gönderir. Bunun amacı, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak. Bu hizmet isteğe bağlı olarak kapatılabilir fakat bir süre sonra tekrar açılır.

İlgili İçerikler  Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?
Yorum yapın