Ülkelere En Çok Kullanılan Emojiler 

Emojiler pek çok kişinin hayatında önemli yer tutuyor. İçinde bulunulan durumu hisleri düşünceleri anlatmak veya desteklemek için emojilerin kullanıldığı görülüyor. Hatta bazıları sadece emojiler ile iletişim kuruyor. Geçtiğimiz günlerde ülkelere göre en çok kullanılan emojiler açıklandı. Seveni olduğu kadar nefret edeninin de olduğu emojiler yazıyla aktarılamayan duyguları aktarmak için pek çok kişi tarafından kullanılıyor.

Emojiler tüm dünyada küresel bir dil haline dönüşmüş olsa bile tıpkı dildeki şiveler gibi emojilerin de ülkeden ülkeye ayrıştığı ve farklı anlamlar kazandığı karşımıza çıkıyor. Farklı ülkelerde en çok hangi emojiler tercih edildiği Crossword-Solver tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma ile  ortaya konuldu. 9 milyon tweeti analiz eden ünlü şirket ülkelerde kullanılmakta olan en çok tercih edilen emojileri bir haritada gösterdi.

Ülkelere En Çok Kullanılan Emojiler

Türkiye’de En Çok Kullanılan Emojiler 

Emojiler günlük hayatta sıkça kullanılan ifadelerdir. Basit bir şekil olarak tasarlanan bu ifadeler günümüzün vazgeçilmez ögelerinden biri haline gelmiştir. Cep telefonunun yaygın bir şekilde kullanılmış olduğu günümüzde emojiler iletişimin en önemli parçası olmuştur. Şubat 2022’nin son iki haftasında elde edilen sonuçlar toplam 75 ülkede en çok kullanılan emojinin gülmekten gözünden yaş gelmek emojisi (Face with Tears of Joy) olduğunu ortaya koydu.Bununla beraber kalp emojisi tüm dünyada kullanılan en ikinci popüler ikinci emoji olarak yerini aldı. Türkiye’de en çok kullanılan emojinin de gülmekten gözünden yaş gelmek emojisi olduğu açıklandı. 

En Çok Tercih Edilen Emojiler 

Yapılan araştırmalara göre gözlerden yaş gelerek gülme emojisi tüm dünyada en çok kullanılan emoji oldu. Sonrasında ise kırmızı kalp ifadesinin yoğunluğu haritada görüldü. Bazı ülkelerde en çok kullanılan emojiler kendi ülkelerinin bayrakları oldu. Ülkemizde diğer 74 ülke gibi gülmekten gözlerden yaş gelmesi ifadesi kullanıcıların favorisi olmuş durumda.

İlgili İçerikler  Facebook, Facebook Protect'i etkinleştirmeyen kişileri kilitliyor

Ayrıca araştırmalara göre Suudi Arabistan’da kırmızı kalp emojisi göndermek riskli. Çünkü bu emoji bazı durumlarda taciz sayılabiliyor. Bu nedenle ülkenin favorisi beyaz kalp emojisi. Kırmızı kalp emojisini gönderdiği zaman taciz suçlaması ile karşı karşıya kalanlara ise para ya da hapis cezası verilebiliyor.

Yorum yapın