Web Sitesini Korumanın Yolları

Web sitesini korumanın yolları pek çok insanın araştırdığı bir konu olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu konuda site koruma yöntemlerini açıklayacağız.

Web sitesi kuran bir kişi özellikle kendi sitesini kodladığında bu siteyi nasıl koruyabileceğini bilmeli ki bu konuda bir sorun ile karşılaşmasın. Web sitesini korumak için çeşitli yöntemler mevcut. Bir kişi, site kodlaması yapmadığında dahi yani WordPress veya MyBB gibi hazır yazılımlar kullansa da bazı ek güvenlik önlemleri almalı. Gelin bu konunun detaylarına giriş yapalım.

Web Sitesini Korumanın Yolları ile Siteyi Güçlendirin

Web sitesi bir kişinin kendi hayal dünyası gibi düşünülebilir. Site sahibi, istediği şekilde bir site oluşturarak bu şekilde gelişebilir. Web sitesi geliştiren bir insanın dikkat etmesi gerektiği durumlardan birisi eğer uzak masaüstü kullanıyor ise portu korumak. Port koruması, uzak masaüstüne farklı bir kullanıcı tarafından ulaşılmamasını sağlıyor. Port koruması yapmak adına şöyle bir yöntem uygulanabilir: Porta yalnızca belirli bir IP adresi üzerinden erişilebilir. Bu IP adresi kendi IP adresiniz olarak yer alabilir. Yani diğer IP adreslerinden o porta ulaşılamaz. Bu da uzak masaüstüne koruma sağlar. Şunu belirtelim ki IP adresiniz dinamik ise bunun için ek yöntemler geliştirmek gerekiyor. Örneğin web sitesinden IP güncellemek için bir sistem geliştirebilirsiniz.

Web Sitesini Korumanın Yolları

Web sitesini korumanın yolları arasında saldırılara karşı bir yazılım geliştirmek veya kullanmak yer alıyor. Eğer bir yazılımcıysanız işletim sisteminde aktif bir şekilde çalışıp saldırıları kontrol edecek bir sistem geliştirebilirsiniz. Bu sistem, web sitesine girişleri kontrol ederek yoğunluk olduğunda sitenin saldırılardan dolayı etkilenmemesi için geçici olarak kapatılmasını sağlayabilir veya saldırı yapan IP’ler bot olarak kara listeye alınabilir. Bunun gibi saldırı durumunda pek çok yöntem uygulanabilir. Bu sayede site daha sağlıklı olur.

İlgili İçerikler  PHP Kodlarken Bilinmesi Gerekenler Neler?

Web sitesini korumak için uygulanması gereken bir diğer adım eğer kendi paylaştığınız bir blog sitesi ise dosya yükleme sitesi eklememeniz olacak. Dosya yükleyerek siteye erişmek mümkün olabiliyor. Küçük bir açık bile kötü amaçlı yazılımcıların yetki almasını sağlayabilir. Eğer detaylı bir şekilde güvenlik ile uğraşmak istemiyor iseniz dosya yükleme işlemi için farklı bir hosting kullanabilirsiniz.

Yorum yapın