Yenilikleri Beraberinde Getiren Google, Ses Tanıyan Asistan Üzerinde Çalışıyor

Asistan özelliğini uzun süredir kullanıcılarıyla buluşturmuş olan Google, yeni özelliği ile kullanıcı sesini daha iyi tanıyan bir yazlım üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz yılın Mart ayında Hey Google komutu için Android işletim sistemi çerçevesinde birleşik öğrenim yöntemini geliştirmeyi hedeflemişti. Bu hedefi ile birlikte Google Asistan’ın kişiselleştirilmiş ses tanıma özelliğini devreye sokmayı planladığı öğrenildi.

Google Asistan’ın yeni eklenecek özellikleri arasında ses ve komutları eskisinden daha iyi algılayacağı belirtiliyor. Buna göre her kullanıcının daha önce kaydettiği seslere göre daha kolay ve hızlı tanıma gerçekleşecek.

Google, Asistan uygulamasının kişiselleştirilmiş bir veri tabanına dönüşebilmesi için ses kayıtlarının saklanmasına dair talimatları olan açıklaması bulunuyor. Yakın gelecekte kullanıcı sesini tanıyarak gelişmiş özellik sunacak olan Asistan, arama motoru kullanıcılarının en sık yararlandığı işlevler arasında yer alıyor.

Google Konuşma Tanıma Fonksiyonu

Ses tanıma özelliği ile Google Asistan, ses depolama özelliği ile kullanıcıların seslerini kayıt altına alarak daha hızlı sonuçlar sunacak. Kullanıcılar diledikleri zaman kişiselleştirilmiş konuşma tanıma özelliğini kapatarak seslerin depolanmasının da önüne geçebilecek.

Uygulama bu özelliği ile sanal bir asistandan çok, gerçek bir asistan hizmetini devreye sokacak. Daha önce kullanıcının sık söylediği isim ve kelimelerin kayıt altında tutulması gerektiğinde gün yüzüne çıkarak etkileyici bir sanal asistana dönüşecektir.

Google Ses Tanıma Özelliği Ne Zaman Aktif Olacak?

Büyük bir kullanıcı kitlesini de heyecanlandıran ses tanıma özelliğinin ne zaman devreye gireceği oldukça merak ediliyor. Henüz ne zaman kullanılmaya başlanılacağı hakkında net bir bilgi bulunmasa da, hazırlıklarını büyük ölçüde tamamlamış olan Google, ses tanıma özellikli Asistan’ı kullanıma açacaktır. Bu özellikle birlikte mevcut fonksiyonlara dair ne gibi iyileştirmelerin söz konusu olduğu da merak uyandırıyor.

İlgili İçerikler  Facebook, Facebook Protect'i etkinleştirmeyen kişileri kilitliyor

Hayatı kolaylaştıran nitelikteki bir uygulamanın zaman zaman yanlış sonuçlarla karşılaştırma olasılığı bulunuyordu. Bu olasılığı en minimum seviyeye düşürmek ve kullanıcı dostu bir asistan geliştirmek için Google çalışmalarını sürdürüyor. Her kullanıcının sesini ve sık kullandığı kelimeleri kayıt altına alarak her defasında ses ve kelime algılama işlevine gerek kalmadan daha hızlı sonuçlar elde edilebilecek.

Yorum yapın