Android 13 Preview 2 Google Tarafından yayınlandı, Emoji Desteği Eklendi

Geçen ay Google, sonbaharda istikrara ulaşması gereken yaklaşan sürüm olan Android 13‘ün ilk geliştirici önizlemesini çıkardı.

Bugün şirket, Şubat ayında duyurduğu zaman çizelgesine uygun olarak Android 13‘ün ikinci geliştirici önizlemesini yayınlıyor. Bundan sonraki adım, Nisan ayında bir noktaya gelen ilk beta olacak. Daha sonra Mayıs ayında ikinci bir beta, Haziran ayında üçüncü bir beta, Temmuz ayında dördüncü bir beta (bir tür Sürüm Adayı gibi davranacak) ve ardından son sürümü alacağız… Ondan sonra bir noktada. Her zamanki gibi Google bunun için belirli bir ay vaat etmiyor, ancak geçmiş Android 13’e bakılırsa Ağustos, Eylül veya Ekim aylarında desteklenen Pikseller için kullanılabilir olmalıdır.

Android 13 Preview 2 Google

Tamam, bugünkü DP2’ye dönelim. Android 13 artık bir uygulamadan bildirim göndermek için yeni bir çalışma zamanı izni sunuyor. Bu, Android 13’i hedefleyen uygulamaların push bildirimleriyle size spam yapmadan önce bildirim iznini istemeleri gerektiği anlamına gelir. Google, Android 12 veya daha düşük bir sürümü hedefleyen uygulamalar için, bunun ne anlama geldiğini gerçekten detaylandırmadan, geliştiriciler adına “sistemin yükseltme akışını ele alacağını” söylüyor.

Uygulamalar ayrıca daha önce verilen ve artık gerekli olmayan izinleri düşürerek kullanıcı gizliliğini koruyabilecektir. Tabii ki bunu gönüllü olarak uygulamak geliştiricilere kalmış.

Bu sürümde, geliştirilmiş Japonca metin kaydırma, Latin olmayan komut dosyaları için geliştirilmiş satır yükseklikleri, fonetik harf giriş yöntemleri için metin dönüştürme API’leri ve COLR sürüm 1 yazı tipleri ve emoji desteği gibi başka eklemeler de vardır. Bu, her boyutta hızlı ve net bir şekilde işleyen yeni, son derece kompakt bir yazı tipi biçimidir (aşağıdaki karşılaştırmaya bakın).

Geliştiriciler artık uygulamalarını bunu kullanmak için tercih edebilir ve sistem her şeyi ele aldığı için sihirli bir şekilde çalışmalıdır. Android 13 artık “Bluetooth klasiği” nin yerini alacak şekilde üretilen yeni nesil kablosuz ses Bluetooth LE Audio için de destek kazanıyor. Herhangi bir pil ömrü fedakârlığı olmadan HiFi sesi için tasarlanmıştır ve kullanıcıların ses paylaşmasına ve arkadaşlarınıza ve ailenizle paylaşmasına ve yayınlamasına, hatta bilgi, eğlence veya erişilebilirlik için kamu yayınlarına abone olmasına izin verir.

İlgili İçerikler  Google Pixel Watch Tanıtıldı 
Android 13 Preview 2 Google Tarafindan yayinlandi Emoji Destegi Eklendi 2
Android 13 Preview 2 Google Tarafından yayınlandı, Emoji Desteği Eklendi

Android 13, MIDI 2.0 donanımını USB üzerinden bağlama özelliği de dahil olmak üzere MIDI 2.0 standardı için destek ekler. Bu, denetleyiciler için çözünürlüğü artırdı, Batı dışı intonasyon için daha iyi destek ve not başına denetleyiciler kullanarak daha etkileyici performansa sahip.

İlk yapı gibi, bu da yalnızca geliştiricilere yöneliktir ve bunlardan biri olmadığınız sürece yüklemeniz önerilmez. Android’in bir sonraki sürümünü bir tur atmak istiyorsanız, ilk betanın çıkacağı gelecek aya kadar bekleyin. Android (herkese açık) Beta programına katılarak desteklenen bir Pixel’e girmek çok kolay olacaktır.

Yorum yapın