Facebook Tarihi, Facebook Nasıl Gelişti?

Bu konuda siz değerli kullanıcılarımız için Facebook tarihi hakkında bilgiler veriyor olacağız. Umarız sizlerin yararına bir konu olur.

Facebook, günümüzde 3 milyar aktif kullanıcı ile hizmet veriyor. 2004 yılının Şubat ayında yayın hayatına başlayan şirketin kurucuları Mark Zuckerberg ve Eduardo Saverin olarak yer alıyor. Meta şirketine bağlı bir sosyal ağ olan Facebook, aslına bakarsak zorlu pek çok süreçten de geçti.

Facebook Tarihi

Facebook’un kuruluşundan önce Facebook öncesi dönemi ele almalıyız. Mark Zuckerberg, 2003 yılında Harvard Üniversitesi öğrencilerinin verilerini izinsiz bir şekilde toplayarak Facemash isminde site geliştirir. Geliştirilmiş olan bu sitede kullanıcılar yan yana duran iki kadın arasından seçim yapar. Site ilk dört saat içerisinde 450 ziyaretçi ve 22.000 fotoğraf görüntülemesi alır. Bu durum üniversite yönetimi tarafından anlaşılınca web sitesi kapatılır ve Zuckerberg, disipline sevk edilir. Bu süreçten sonra Mark, üniversiteyi bırakma kararı alır.

Facebook Tarihi

2004 yılına geldiğinde TheFacebook olarak adlandırılan bir projeye başlayan Mark Zuckerberg ve Eduardo Saverin, kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmakla kalmayıp 1.000 dolarlık yatırım da alır. Facebook, ilk olarak üniversite öğrencileri için bir arkadaşlık platformu olarak geliştirilse de ilerleyen dönemlerde herkese açık bir hale gelir. Facebook tarihi hakkında şunu da bilmek gerekiyor ki TheFacebook ismi, bir süre sonra Facebook olarak güncellenerek bu şekilde insanların karşısında yer almaya başladı.

Kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan ve daha da büyüyen sosyal mecra Facebook, bu büyümenin yanı sıra dikkatleri de üzerine çekerek pek çok davaya da tanıklık etti. Bunlardan en önemlisi veri ihlalleri olmakta. Örneğin şirket, yüz tanıma sistemindeki kullanıcı verilerinin izinsiz işlenmesi sebebiyle ceza aldı. Bunun yanı sıra kişisel verilerin izinsiz satıldığına dair bazı olaylarla da karşılaştı. Güvenlik konusunda pek çok kez mahkemede yer alan Facebook şirketi, bu gibi durumlar sebebiyle çeşitli cezalar ödemek zorunda kaldı. Yakın zamanda ise Facebook şirketinin ismi Meta olurken Facebook, Meta’nın bir alt platformu haline geldi.

İlgili İçerikler  Instagram Hikaye Boyutu Ölçüleri 2022
Yorum yapın