Google Imagen Yapay Zekası ile Fotoğraf Oluşturmak Mümkün

Google Imagen ile birlikte kullanıcıların işine yarayacak yapay zekasını sahaya sürdü. Yeni yapay zeka harika işlere imza atıyor.

Google, günümüzün en önemli teknoloji firmalarından birisi. Sunduğu pek çok imkan ile öne çıkan şirket, geliştirdiği yazılımlar ile de insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Donanım tarafında telefon, akıllı saat ve kablosuz kulaklık gibi ürünlere ağırlık veren Google, yazılım tarafında arama motoru, YouTube ve Android gibi çeşitli uygulamalara sahip. Dünyanın en değerli şirketlerinden birisi olan Google, yakın zamanda Google I/O 2022 etkinliğiyle birlikte bazı yenilikleri duyurmuştu. Şimdi de bir yeniliği daha kullanıcılarla buluşturmuş oldu.

Google Imagen, Kullanıcılara Duyuruldu

Google, yapay zeka konusunda önemli geliştirmeler yapmaya gayret ediyor. Yakın zamanda pek çok yeni ürününü duyuran Google, bu ürünlerden bazılarına yapay zeka desteği sunmuştu. Derin öğrenme ve yapay zekayı hayli hayli önemseyen firma, yaptıklarıyla beraber geleceğe ışık tutmaya çalışıyor. Çünkü bu teknoloji ile birlikte insan hayatı daha kolay hale gelirken teknolojiyi daha iyi kullanmak imkanlı hale geliyor. Google Imagen de bu teknolojinin bir ürünü.

Google Imagen

Aslına bakarsak daha öncesinde DALL-E adında bir yapay zeka ile buna benzer bir örneği görmüştük. Imagen ile DALL-E’nin birbirine benzer işler yaptığını açıklayarak söze başlayalım. Yapay zeka yazılımı Imagen, yazıyla fotoğraf oluşturan bir uygulama. Bu uygulama ile birlikte yazılan bir yazı fotoğrafa aktarılıyor ve bu şekilde kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yani bu yazılımda girdi olarak yazı kullanılıyor ve çıktı olarak fotoğraf alınıyor. Örnek vermek gerekirse bir kullanıcı “Sanat galerisinde yüzen tekneler” yazdığında yazılım, bu fotoğrafı başarılı bir şekilde oluşturabiliyor.

Biraz da Google Imagen isimli bu yazılımın çalışma mantığından söz etmek gerekiyor. Bir kullanıcı, bir yazı yazdığında bu yazı işleniyor ve görsel öğeler bir araya getiriliyor. Ardından 64×64 boyutunda bir görsel ortaya çıkıyor. Bu görsel büyütülerek 256×256 olarak genişletiliyor. Çözünürlüğü 1024×1024 olarak yükseltilen fotoğraf, kaliteli bir şekilde kullanıcılarla buluşuyor. Şimdilik yazılımın halka açık hale getirilmediğini ifade edelim.

İlgili İçerikler  Ryzen 7000 Serisi Modeller Duyuruldu
Yorum yapın