Facebook, Facebook Protect’i etkinleştirmeyen kişileri kilitliyor

Mart ayının başlarında, bir grup Facebook kullanıcısı “Hesabınız Facebook Protect‘ten gelişmiş güvenlik gerektiriyor” başlıklı gizemli, spam benzeri bir e-posta aldı ve onlara Facebook Protect özelliğini (e-postadaki bir bağlantıya basarak yapabilecekleri) belirli bir tarihe kadar açmaları gerektiğini, aksi veya hesaplarının kilitlendiğini söyledi.

Facebook Protect insanları koruyor

Facebook‘a göre program, “insan hakları savunucuları, gazeteciler ve hükümet yetkilileri gibi kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından hedef alınması daha olası olan insan grupları için bir güvenlik programıdır.” Bu hesapların bilgisayar korsanlığı tehditlerine karşı izlendiğini ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) tarafından korunduğundan emin olmak gibi şeyler yapmak içindir.

Facebook Facebook Protecti etkinlestirmeyen kisileri kilitliyor
Facebook, Facebook Protect’i etkinleştirmeyen kişileri kilitliyor

Ne yazık ki, Facebook’un adresten gönderdiği e-posta security@facebookmail.com oldukça yaygın bir spam biçimine benziyordu ve bu yüzden birçok kişinin bunu görmezden gelmesi muhtemel.

Aslında spam değildi. Aslında, gerçekti. Çok sayıda kişiyi vurmak için ilk son tarih 17 Mart Perşembe günüydü. Ve şimdi, Facebook hesaplarının dışında kilitlendiler ve Facebook’un onları geri almak için sağladığı işlemle ilgili sorun yaşıyorlar.

Son başvuru tarihinden önce Facebook Protect’i etkinleştirmeyenler, görünüşe göre hesaplarına neden giremediklerini açıklayan ve açmalarına yardımcı olmayı teklif eden bir mesaj alıyorlar. Ancak, her zaman işe yaramıyor:

Twitter‘da ve diğer sosyal ağ mekanlarında, insanların uygun güvenlik önlemlerine sahip olsalar bile hesaplarının kilitlendiğine dair çeşitli şikayetler de olmuştur. Bazıları metin tabanlı 2FA’larının çalışmadığını söylüyor:

Diğerleri, etkinleştirme işlemini son tarihten önce bile atlatamadıklarından şikayet ettiler ve bu nedenle hesaplarından etkili bir şekilde kilitlendiler:

Şirketle iletişime geçtik ve Facebook Korumalı hesaplarına erişilemediği için kilitlenenler için herhangi bir önerileri olup olmadığını sorduk. Geri dönersek size haber veririz.

Güncelleme: Facebook’un ana şirketi Meta’nın güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher, 18 Mart’ta “İnsanların programa kaydolmak için yardıma ihtiyaç duyabileceği yalıtılmış örneklere bakıyoruz” diye tweet attı.

İlgili İçerikler  Apple, iOS 15.4 güncellemesinden iki kullanışlı özelliğin nasıl kullanılacağını gösterdi (Videolu)

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/3/18/22984802/facebook-protect-lock-out-twitter

Yorum yapın