WhatsApp Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Anlık mesajlaşma uygulamaları hayatımızın büyük bir parçası ve WhatsApp’ta bunlardan bir tanesi, milyarlarca insanın kullandığı WhatsApp engellendiğimi nasıl anlarım? Diye merak ediyorsanız yazı içeriğimizi sonuna kadar okumalısınız.

 WhatsApp bilindiği üzere dünyanın her noktasında kullanıcıya sahip. Bu nedenle de gerek kişisel olarak gerekse iş hayatında sıklıkla kullanılıyor. WhatsApp engelleme nasıl anlaşılır ve benzerindeki kelimeler sıklıkla araştırılıyor. Özellikle WhatsApp’a engellendiğimi nasıl anlarım? Diye merak eden çok sayıda insan var. Sizlere WhatsApp engellendiyseniz nasıl anlayacağınızı kısa ve net şekilde anlatmaya başlayalım. WhatsApp kullanıcılarına istedikleri kişileri engelleme ya da engelledikleri kişilerin engelini kaldırma imkânlarını verebilmektedir.

WhatsApp Nedir? Nasıl Kullanılır?

WhatsApp günümüzde açık ara en fazla kullanılan mesajlaşma uygulamasıdır. Şubat 2009 tarihinde çıkan WhatsApp 2010 yılında yayınlanmış ve o günden bu yana da aktif şekilde kullanılabiliyor. Uygulama WhatsApp ve Facebook tarafından ortak bir şekilde geliştiriliyor. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde kullanılan açık ara en popüler sohbet uygulamalarından olan WhatsApp hem mobil platformlar için hem de WhatsApp web kullanımı ile birlikte bilgisayar ortamında da kullanılabiliyor.

WhatsApp’ın bu denli popüler olmasının altında pek çok farklı neden var. İnternet üzerinden mesajlaşmanın daha aktif olması, hızlı olması ve telefonların internet üzerinden mesajlaşmayı mümkün olabilmesi bu gibi anlık mesajlaşma uygulamaları çok daha popüler hale getirdi. Özellikle WhatsApp kullanıcıları WhatsApp engel kaldırma ya da WhatsApp engellendiğini nasıl anlarsın? Şeklindeki aramaları da sıklıkla yapıyor. Artık WhatsApp günümüzde bir sohbet uygulamasını çok daha ötesinde isteyen kişiler sesli ve görüntülü aramalar gerçekleştirerek sadece anlık mesajlaşma değil, sesli mesajlar dosya ve fotoğraf paylaşımları yanı sıra konum göndermek gibi işlemlerin tamamını da WhatsApp üzerinden yapabiliyor.

 Hal böyle olunca hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak WhatsApp’ın kullanılma oranı hızlı bir şekilde artıyor. Gün içerisinde en fazla kullandığımız uygulamaların başında gelen WhatsApp’a bir kişi istediğin numarayı engelleyebilir. WhatsApp engellenen kişiyi geri getirme yaparak da bu engellediğiniz kişi tekrardan aktif edebilir, isterseniz görüşme sağlayabilir dilerseniz de anlık olarak mesajlaşmayı yeniden başlatabilirsiniz.

İlgili İçerikler  Xiaomi 12 Pro Özellikleri: Yeniliklerle Dolu

WhatsApp’a Engellediğimi Nasıl Anlarım?

Genellikle engellendiğini düşünen kişiler ilk olarak profil resmini kontrol ederler. Ancak bunu doğru bir şekilde kontrol ederseniz engel yiyip yemediğinizi daha net anlayabilirsiniz, birçok insan da WhatsApp engellendiğini nasıl anlarsın diye araştırmalar yapıyor.

 Karşı taraf size engel attıysa, bunu sadece size engel atan kişi kaldırabilir ve bu sayede yeniden mesajlaşmak söz konusu olabilir. Herhangi birinin WhatsApp’a engellendiğini anlamasının farklı yolları var. Bu yöntemlerinden bir tanesinin profil fotoğrafını kontrol etmektir.

Profil Resmini Kontrol Edin

WhatsApp da engellenmiş olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle ilk bakacağınız şey profil fotoğrafı olmalıdır. Daha önce sık sık konuştuğunuz kişinin profil resmi var ise bu engel yemediğiniz anlamına gelmektedir. Ancak profil fotoğrafı birden kaybolduysa ve atmış olduğunuz mesajlar tek tık oluyorsa büyük ihtimal WhatsApp engel yeme durumu ile karşı karşıyasınızdır. Ancak her zaman profil fotoğrafın olmaması engellendiğiniz anlamına gelmez. WhatsApp kullanıcılarına özel gizlilik konusunda farklı seçenekler sunulur. Bu nedenle de isteyen kişiler rehberinde olmayan kişilere profil resimlerini göstermezler.

WhatsApp kisi engelleme diger yontem 1. gorsel
WhatsApp Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Tüm bunların dışında profil fotoğrafını gözükmemesinin başka nedenleri de olabilir. WhatsApp kullanıcıları kişisel tercih olarak profil fotoğraflarını kaldırabilir ve fotoğrafsız bir şekilde WhatsApp kullanmaya devam edebilir. Bu nedenle de kişilerin profil fotoğrafın gözükmemesi her zaman engel yendiği anlamına gelmemektedir.

WhatsApp Son Görülmeyi Takip Edin

WhatsAppta engellendiğinizi anlamını birden fazla yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de son görülmeyi takip etmek. Eğer bir profilden engel yediğinizi düşünüyorsanız kesinlikle son görülmeye bakmak akıllıca olacaktır. whatsApp engellendiğini nasıl anlarsın sorusuna bir yani verilecek en hızlı yanından bir tanesi son görülmedir. Konuşmuş olduğunuz kişinin son görülmesini eğer artık göremiyorsanız bir ihtimal engellendiğinizi anlamına gelebilir. Ancak WhatsApp tarafından sunulan gizlilik seçeneklerinde yer alan ayarlarda son görülmeler kapatılabiliyor. Yani kullanıcılar en son ne zaman WhatsAppta online olduklarını diğer kullanıcılara göstermeden diledikleri şekilde WhatsApp kullanımını sürdürebiliyorlar.

İlgili İçerikler  QR Kod Nasıl Okutulur? QR Kod Tarama Nasıl Yapılır?

WhatsApp engelleme gibi bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, hem profil fotoğrafı hem de son görülmesi aniden kapanacaktır. Bu kişi çevrimiçi de olmuyorsa kesinlikle sizi engellediği anlamına gelir. Bu kişi çevrimiçi gözüküyorsa engel yemediğinizin bir göstergesi olarak anlayabilirsiniz.

Whatsapp Mesajları İletiliyor Mu?

WhatsAppta engellendiğimi nasıl anlarım sorusuna başka bir yanıt ise gönderdiğiniz mesajları takip etmeniz olacaktır. Çünkü mesajlarınızın iletilmiyor olması engellendiğinize dair en büyük işaretlerden bir tanesi olabilir. WhatsAppta engellendiğimi nasıl anlarım diye merak ediyorsanız öncelikli olarak bir süre geçtikten sonra mesajlarınızın iletiliyor olup olmadığını kontrol edin.

 Yani mesajlarınız çift tık olduysa bu kişiye mesajlarınızı iletilmiş, ancak o kişi mesajınıza henüz yanıt vermemiş anlamına gelmektedir. Eğer saatler geçmesine rağmen mesajınız halen daha tek tık üzerindeyse whatsApp engellendiğini nasıl anlarsın sorusuna net bir yanıt verecektir. Muhtemelen bu kişi sizi engelledi ya da uzun süre WhatsApp üzerinde giriş yapmadı. İnternet bağlantısı olmadığı durumlarda karşı tarafa mesaj gönderirseniz bile iletilmemesi söz konusu olacaktır.

Arkadaş Desteği Alabilirsiniz

Herhangi bir kişinin engelleyip engellemediğini nasıl anlarım? Sorusuna verilecek en net yanıtlardan bir tanesi arkadaşınızdan destek almaktır. Yakın bir arkadaşınızdan rica ederek numarayı kaydetmesini söyleyin ve ardından WhatsApp’taki görüntüsüne bakın. Eğer profil fotoğrafı sizde kaldırılmış arkadaşınızın WhatsApp’ın da profil fotoğrafı görülüyor ya da zaman zaman çevrimiçi oluyor ise karşı tarafın sizi engellediğini kesin bir şekilde anlamış olursunuz.

 kısa bir şekilde özet geçmek de gerekirse kişinin profil fotoğrafı son görülmesi ya da sık sık çevrimiçi olmaması gibi durumlar söz konusu oluyorsa karşı tarafın yüzde sekseni ihtimalle size engellendiğini söyleyebiliriz. Bunların haricinde de bu unsurlar farklı bir WhatsApp profilinde görünüyorsa sizin engel yediğinizin en büyük kanıtıdır.

İlgili İçerikler  Bilgisayarı Otomatik Kapatma Nasıl Yapılır?

WhatsAppta Kişi Engelleme

WhatsApp kullanıcılarına farklı alternatifler ve seçenekler sunmaktadır. Kişileri engelleme de bunlardan bir tanesidir. Herhangi bir kişi sizi engellediyse sizde onu engelleyebilirsiniz.

WhatsApp Kisi Engelleme 1. Gorsel

 WhatsAppta bu engel değildir. Ayrıca WhatsApp engellemiş olduğunuz kişi ya da kişiler için WhatsApp engel kaldırma gibi işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bir sınırlama söz konusu değildir. Karşı taraf sizi engellemiş olsa dahi sizde engelledikten sonra engel durumunu kaldırması ile birlikte mesaj atması mümkün olmayacaktır. Gönderilen mesajlar engel attığınız için size ulaşmaz.

 • Engel atılan kişi ile sohbeti açın.
 • Kişinin profiline tıklayın.
 • Sayfa altında “Kişiyi Engelle” butonuna tıklayın ve engelleyin.
 • Android cihazlar sağ üst kısımda 3 nokta ikonuna sahip “diğer seçenekler” sekmesini tercih edin.

Farklı bir yöntem;

 • WhatsApp uygulamasına girin ve Ayarlar kısmını bulun.
 • Açılan ekranda Hesap kısmına dokunun ardından Gizlilik ayarlarına girin.
 • Engellenen kişiler seçeneğini bulun.
 • “Yeni Ekle” butonuna tıklayarak yeni kişiler engelleyebilirsiniz.

WhatsAppta Engel Kaldırma

Engellemiş olduğunuz bir kişinin engelli kaldırabilir ve onunla dilediğiniz şekilde sohbet edebilirsiniz. WhatsAppta engellediğimiz kişinin engelini kaldırma oldukça basit ve sadece birkaç adımda yapılabilmektedir. Hemen aşağıda detaylı anlatıma bakarak sizler de engellemiş olduğunuz kişilerin engelini kaldırabilirsiniz.

WhatsApp ta engel kaldirma 1. gorsel
 • Whatsapp açın ve ardından Ayarlar sekmesini açın.
 • Açılan ekranda Hesap kısmına dokunun ardından Gizlilik ayarlarına dokunun.
 • Engellenmiş kişiler seçeneği ile devam edin.
 • Engelini kaldırmak için kişinin üzerine basılı tutun engeli kaldır kısmına basın.
Yorum yapın